Jak prawidłowo przechowywać i pielęgnować opony? 0
Jak prawidłowo przechowywać i pielęgnować opony?

Regularna kontrola ciśnienia powietrza w oponach oraz głębokości bieżnika to podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy właściciel czterech kółek. Istotne znaczenie dla trwałości opon ma również ich prawidłowa pielęgnacja. Konserwacja opon wypływa nie tylko na estetykę ogumienia, ale także stanowi zabezpieczenie przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym właściwe przechowywanie opon w chłodnym pomieszczeniu i z dala od chemikaliów. Sprawdźmy, na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 

Prawidłowe przechowywanie opon

 

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania opon. Pomieszczenie musi być suche, chłodne i wentylowane. Najlepiej, aby maksymalna temperatura we wnętrzu zawierała się w zakresie od -5 do +25 stopni. Wilgotność powietrza nie powinna być większa niż 70%. W pobliżu składowanych opon nie powinny się znajdować źródła ciepła, instalacje grzewcze oraz urządzenia elektryczne. Mogą one bowiem wykazywać negatywny wpływ na strukturę ogumienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na urządzenia, generujące ozon, takie jak spawarki czy transformatory. Podłoże powinno być czyste od substancji chemicznych. Rozlany olej, benzyna czy smar mogą poważnie uszkodzić strukturę gumy. Opony należy zabezpieczyć przed wpływem wilgoci oraz promieniowaniem UV, dlatego nie zaleca się ich przechowywania na zewnątrz.

Opony z felgami należy układać jedna na drugiej i co kilka tygodni zmieniać kolejność ich ułożenia. Można je od siebie oddzielić tekturowymi przekładkami. Tekturę lub drewniane palety można także wykorzystać do izolacji opony od podłoża. Opony bez felg ustawiamy pionowo na bieżniku i raz w miesiącu obracamy je o 90 stopni. Idealne warunki przechowywania zapewniają specjalne uchwyty i stojaki, dzięki którym opona nie styka się bezpośrednio z podłożem. Pamiętajmy, że opony bez felg nie mogą być przechowywane na hakach, ponieważ mogą ulec przez to deformacji! Wato zaopatrzyć się w specjalne akcesoria wulkanizacyjne w postaci worków ochronnych, które będą izolować opony przed czynnikami zewnętrznymi. Alternatywą są pokrowce tekstylne, których dodatkowo można użyć podczas transportu opon.

Pamiętajmy, aby przed okresem przechowywania każdą oponę dokładnie umyć oraz usunąć wszystkie nieczystości z bieżnika. Do czyszczenia opon można wykorzystać myjkę ciśnieniową lub gąbkę z szamponem samochodowym. Przed składowaniem opony muszą wyschnąć, ponieważ wilgoć będzie przyspieszać procesy korozyjne. Ciśnienie w oponach utrzymujemy takie samo, jak podczas ich użytkowania.

 

Pielęgnacja i konserwacja opon


Akcesoria wulkanizacyjne do pielęgnacji opon obejmują wiele rodzajów środków konserwujących. Warto zdecydować się na ich wykorzystanie, aby przedłużyć żywotność opon i opóźnić procesy starzenia eksploatacyjnego. Preparaty pielęgnacyjne do opon mają nie tylko właściwości czyszczące, ale również zabezpieczające. Pamiętajmy, że takie środki stosujemy na rant opony, ale nie na bieżnik i tarcze hamulcowe! Zabezpieczają one oponę przed pękaniem i wysychaniem, przywracają elastyczność gumy, chronią przed szkodliwymi promieniami UV oraz zapewniają estetyczny wygląd. Dressingi, czyli środki pielęgnacyjne, pozwalają uzyskać efekt matowy, błyszczący lub satynowy. Dostępne są w postaci atomizera, żelu lub pianki. Pamiętajmy, że preparaty nanosimy na oczyszczone i suche opony.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl