Kiedy zmienić opony na zimowe?! 0
Kiedy zmienić opony na zimowe?!

Kiedy zmienić opony na zimowe? Bardzo ważne pytanie, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich! Wczesną jesienią pogoda jest tak zróżnicowana i nieprzewidywalna, że lepiej  się nią nie sugerować i  zmienić opony wcześniej - już na początku października. Unikniemy wtedy ryzyka, że pogoda nas zaskoczy. Unikniemy również kolejek w serwisach, gdy zima da o sobie znać! 

     Ogólnie przyjmuje się, że jeżeli temperatura spada poniżej 7 stopni, to powinniśmy już jeździć na oponach zimowych. Ta temperatura jest granicą, w której opona letnia traci swoje właściwości.  Jesienią często w nocy mamy przymrozki, a w dzień temperaturę powyżej 10ciu stopni. Właśnie z tego powodu bezpieczniej jest na "zimówkach", których właściwości jezdne nawet w temperaturze plus 15 stopni będą porównywalne z oponami letnimi.

     Często nie przekładamy opon, ponieważ opony zimowe szybciej się zużywają w temperaturze plus 15stopni. Jest to prawdą, ale stopień zużycia w tej temperaturze jest minimalny, odczuwalny najczęściej przez zawodowych kierowców, robiących tysiące kilometrów miesięcznie.

 Resumując - zbyt późna zmiana opon na zimowe obniża bezpieczeństwo.

  Największy ruch w serwisach zaczyna się przed 1 listopada, dlatego zamawiajcie jak najszybciej opony i ustawiajcie termin wymiany. Nawet jeżeli macie do przekładki całe koła, to co sezon należy je dokładnie wyważyć, uzupełnić ciśnienie, dokręcić kluczem dynamometrycznym oraz skontrolować ogólny stan.

Szerokiej drogi!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl