Klucz dynamometryczny - zasada działania i kalibracja! 0
Klucz dynamometryczny - zasada działania i kalibracja!

Klucz dynamometryczny, to narzędzie bardzo przydatne. Dokręcimy nim różne elementy silnika jak np. głowica, ale również dobrze zamontujemy koła.

Większość śrub przykręca się na „oko”. Występują jednak takie połączenia elementów, w których ważna jest zarówno siła dokręcania, jak i kolejność. Nie mając klucza dynamometrycznego nie będziemy wiedzieli kiedy przestać dokręcać, i czy zrobiliśmy to wystarczającą siłą, czyli momentem. Szczególnie w serwisach ogumienia, po lekkim dokręceniu kluczem udarowym pneumatycznym, należy dokręcić śruby kół kluczem dynamometrycznym.

Klucz dynamometryczny – jak go używać

Występują różne rodzaje kluczy - elektroniczne lub mechaniczne. W każdym na początku musimy ustawić moment, którym chcemy dokręcać. W elektronicznym ustawiamy za pomocą przycisków na wyświetlaczu, w mechanicznym obracamy rękojeść zaznaczając odpowiednią podziałkę na trzpieniu. Tak przygotowanym kluczem powoli obracamy, dokręcając połączenie do momenty aż klucz przeskoczy („kliknie”) lub gdy elektroniczny poinformuje nas o osiągniętym momencie. Możemy jeszcze raz dla pewności wycofać klucz i ponownie powtórzyć czynność do „kliknięcia”.

Tego nie wolno robić

Po osiągnięciu odpowiedniego momentu nie powinniśmy  dalej dokręcać śruby, co często niestety się zdarza. Może to doprowadzić do zniszczenia mechanizmu zapadkowego lub rozkalibrowania klucza.  Klucz służy tylko do dokręcania , nie wolno nim odkręcać kół – jest to precyzyjne narzędzie, które trzeba szanować i nie stosować jak zwykłego pokrętła czy grzechotki. Ważną czynnością po użyciu klucza jest skręcenie go ponownie do wartości zerowej, co zwiększa jego trwałość i precyzję.

Kalibracja klucza

Na naszym rynku jest bardzo duży wybór kluczy w różnych cenach. Te najtańsze nie posiadają świadectwa kalibracji i jeżeli nie możemy ich sprawdzić - pozostaje mieć nadzieję, że są dobrze ustawione. Dobrej jakości klucz najczęściej jest sprzedawany ze świadectwem kalibracji.  Jest na nim podana tolerancja oraz wyniki i odchyłki pomiarów przy różnych momentach. Świadectwo to dedykowane jest do każdego klucza osobno, ponieważ zawiera numer seryjny.

Każdy klucz możemy oddać do ponownej kalibracji. Firmy, które się tym zajmują, wymieniają również zużyte elementy. Koszt kalibracji klucza waha się od 60 do 150 zł netto.

Klucz dynamometryczny który wybrać?

Przy zakupie klucza dynamometrycznego warto sprawdzić wyżej wspomniane świadectwo kalibracji oraz dostępność części np. zestaw naprawczy do klucza dynamometrycznego. Często wykruszenie zapadki wartej kilka złotych eliminuje to narzędzie z pracy.

Polecamy

W naszej firmie polecamy klucze firmy Jonnesway, każdy z osobnym świadectwem kalibracji oraz możliwością dokupienia zestawów naprawczych.

Komentarze do wpisu (0)

Nowości
Proszek do wyważania LTP 130g
Proszek do wyważania LTP 130g

17,99 zł

szt.
Wkład diagonalny GBT-23 255mm Maruni
Wkład diagonalny GBT-23 255mm Maruni

39,99 zł

szt.
Podkład epoksydowy Boll 1:1 0,8L
Podkład epoksydowy Boll 1:1 0,8L

44,60 zł

szt.
Nasadka udarowa dł.1/2" 18 S03AD4118
Nasadka udarowa dł.1/2" 18 S03AD4118

18,49 zł

szt.
Zawór tpms MX-sensor alu wciskany
Zawór tpms MX-sensor alu wciskany

26,29 zł

szt.
Nasadki do ALU kpl. 3szt QS90801
Nasadki do ALU kpl. 3szt QS90801

46,37 zł

szt.
Klej TipTop Cement SC4000 do gumy
Klej TipTop Cement SC4000 do gumy

121,71 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl