Jak działa wyważarka do kół? 0
Jak działa wyważarka do kół?

Wyważarka to urządzenie służące do wyważania obracających się elementów różnych maszyn. Ma szerokie zastosowanie, może wyważać wirniki, wały oraz koła samochodów i motocykli.


Jak to działa?


Zadaniem wyważarki do kół jest zlokalizowanie miejsc powodujących bicie na obwodzie koła. Urządzenie to wyposażone jest w specjalne oprogramowanie, które wylicza stopień niedoważenia i sygnalizuje wagę ciężarka balansującego, jaki trzeba przymocować w odpowiednim miejscu wewnętrznego obwodu felgi. Należy dociążyć ciężarkami wskazane przez wyważarkę miejsca, aby uzyskać prawidłowy rozkład masy w kole.


Współczesne wyważarki są bardzo precyzyjne, mają dokładność wyważania do 1 grama. Urządzenie to do poprawnego wykrycia niedoważenia potrzebuje takich parametrów jak: średnica i szerokość badanego koła i dokładną odległość koła zamontowanego na wale wyważarki.


Wyważarki dzielimy na: półautomatyczne i automatyczne. Automatyczne wyważarki odczytują parametry sprawdzanego koła automatycznie, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, bo nie trzeba ich już mierzyć i wprowadzać odczytów tych pomiarów ręcznie. Pomiar niedoważenia jest błyskawiczny – trwa zazwyczaj około 5-7 sekund.


Dlaczego trzeba wyważać koła?


Wyważanie kół to jedna z najczęściej lekceważonych czynności. Nie powinno się o tym jednak zapominać, bo dzięki prawidłowemu wyważeniu kół można uniknąć poważnych awarii układu kierowniczego i zawieszenia.


Symptomami źle wyważonego koła są przede wszystkim drgania kierownicy, czasem nawet całego nadwozia. Drgania kierownicy są wyczuwalne przy mniejszych prędkościach, przy szybkiej jeździe mogą znikać. Złe wyważenie kół powoduje nierównomierne zużywanie się opon, a jeśli źle wyważone są koła tylne, to nawet zarzucanie tyłu pojazdu. Jazda na niewyważonych kołach niesie za sobą poważne konsekwencje: nierównomierne zużywanie się opon, amortyzatorów, przegubów, sworzni układu kierowniczego czy łożysk. Wyważenie kół kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, a może zaoszczędzić nam naprawę całego zawieszenia.


Jeżeli zaobserwujemy takie objawy w czasie jazdy, należy bezzwłocznie udać się do serwisu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl