Najważniejsze zasady bezpiecznej pracy z podnośnikiem samochodowym 0
Najważniejsze zasady bezpiecznej pracy z podnośnikiem samochodowym

Praca z podnośnikiem samochodowym wymaga pewnych umiejętności, ale przede wszystkim ostrożności, rozwagi oraz przestrzegania najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsze zasady bezpiecznego użytkowania podnośników

Podczas podnoszenia pojazdu na podnośniku szczególną ostrożność powinny zachować nie tylko niedoświadczone osoby, ale nawet profesjonaliści. Jest to konieczne nie tylko po to, aby nie uszkodzić karoserii czy innych podzespołów samochodu, ale również, by nie zrobić sobie krzywdy.

Pracownicy każdego warsztatu powinni mieć świadomość, że to oni biorą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy z użyciem tego urządzenia, dlatego konieczne jest przestrzeganie najważniejszych zasad:

  • Podczas pracy z podnośnikiem samochodowym należy przestrzegać ogólnych zasad BHP.
  • Obsługą podnośników powinny zajmować się wyłącznie osoby do tego uprawnione i posiadające stosowne umiejętności.
  • Należy podnosić wyłącznie pojazdy o wadze zgodnej z nominalną nośnością podnośnika.
  • Trzeba zadbać o prawidłowe ustawienie pojazdu na wysięgnikach lub najazdach.
  • Konieczne jest zapewnienie wolnej przestrzeni nad i pod podnośnikiem, jak również nad samochodem podczas unoszenia.
  • Nie wolno dokonywać żadnych zmian w układzie elektrycznym, pneumatycznym czy hydraulicznym przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji i uprawnień do tego rodzaju czynności.
  • Niezbędne jest okresowe i regularne sprawdzanie stopnia zużycia elementów współpracujących, takich jak m.in. lin, elementów nośnych, szczelności i skuteczności działania układu hydraulicznego w przypadku podnośników hydraulicznych.
  • Konieczne jest regularne wykonywanie przeglądów i konserwacji zgodnie z wyznaczonymi terminami.

Regularne przeglądy i konserwacja podnośnika samochodowego

Podczas pracy z podnośnikiem samochodowym liczą się nie tylko kompetencje pracowników, ale również odpowiedni stan techniczny i sprawność urządzenia. Dlatego też bardzo ważne jest regularna kontrola podnośnika pod kątem jego sprawności. Konieczne jest przeprowadzanie badań okresowych, a także doraźnych, polegających na wykonywaniu czynności wynikających z doraźnych potrzeb eksploatacyjnych, powypadkowych i kontrolnych. Kluczowe znaczenie ma też właściwa konserwacja urządzenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl