Dobieramy kompresor do naszego warsztatu 0
Dobieramy kompresor do naszego warsztatu

Dobór właściwego kompresora to bardzo istotna kwestia przy tworzeniu zasilania powietrzem instalacji warsztatowej. Zasilanie narzędzi pneumatycznych wymaga zastosowania odpowiedniego kompresora.
Pierwszym etapem przy dokonywaniu wyboru jest określenia czy potrzebujemy kompresora tłokowego czy śrubowego.
Te pierwsze sprawdzają się wszędzie tam gdzie nie jest wymagany ciągły cykl pracy. Kompresory śrubowe sprawdzają się tam gdzie ważne jest utrzymanie ciągłości ruchu np. w przemyśle, ale również sprawdzą się w dużych wulkanizacjach, gdzie obsługiwane są koła ciężarówej i maszyn przemysłowych.
Oto kilka istotnych czynników na jakie musimy zwrócić uwagę:
pojemność zbiornika z powietrzem
wydajność na wydmuchu
moc kompresora

Pojemność zbiornika podawana jest w litrach, najprościej mówiąc im wyższa, tym rzadziej pojawia się konieczność napełniania zbiornika. Duży zbiornik potrzebny będzie przede wszystkim przy pracach lakierniczych, gdzie konieczny jest ciągły dopływ powietrza. Do zakładu lakierniczego warto wybrać kompresor o pojemności zbiornika co najmniej 300 L. Natomiast do pracy klucza pneumatycznego gdzie wymaga się pracy krótkiej i intensywnej ale nie wymagającej stałego dopływu powietrza wystarczy mniejszy zbiornik: 150-270 litrów. Warto tez nadmienić, że większa butla to większy komfort pracy - im większa tym rzadziej będzie trzeba ją napełniać.

Wydajność to jeden z najistotniejszych parametrów. Oznacza ile powietrza jest w stanie wyprodukować kompresor dla narzędzi, które ma zasilić. Niezbędne do określenia jaki kompresor będzie nam potrzebny jest znajomość zapotrzebowania na powietrze narzędzi, których będziemy używać. Dla przykładu do sezonowej wymiany opon w warsztacie wulkanizatorskim (odkręcanie i przykręcanie kół kluczem udarowym) wystarczy wydajność na poziomie 300 l /min. trzeba zatem pamiętać aby kupować kompresor z zapasem mocy, a nie taki który ledwo sprosta zapotrzebowaniu danych narzędzi.

Moc silnika napędzającego kompresor to drugi bardzo istotny parametr. Przyjmuje się 2 KM za absolutne minimum do pracy w serwisie opon. Większa moc silnika to wydajniejsza praca kompresora. Tu też warto pamiętać o pewnym zapasie mocy.

Dlatego też zawsze pomagając naszym klientom przy wyborze kompresora staramy się zrobić solidną analizę zapotrzebowania na powietrze, biorąc pod uwagę intensywność prac i stosowane narzędzia. Wykonujemy kompleksowo całe instalacje pneumatyczne w tym zabudowy sprężarkowni stacjonarnych i kontenerowych. Zapraszamy do korzystania naszej pomocy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl