Wszystko co warto wiedzieć o oponach 0
Wszystko co warto wiedzieć o oponach

Opony to najważniejszy element każdego pojazdu poruszającego się po drodze. Zgodnie z obowiązującym u nas prawem każda nieużywana opona w okresie 36 miesięcy od momentu wyprodukowania może być klasyfikowana jako zupełnie nowa. Tak, to prawda! Przez taki czas, ogumienie, które nie jest eksploatowane zachowuje swoje pierwotne właściwości! Przyjmuje się, że opony starsze niż 10 lat mogły już utracić swoje właściwości.

Kwestie prawne: Zgodnie z polskim prawem opony w pojazdach poruszających się po drogach w Polsce muszą posiadać homologację zgodną z wymogami Unii Europejskiej. Istotnym wymogiem jest montaż tych samych typów ogumienia na jednej osi - na tej samej osi nie mogą jednocześnie znajdować się opony o różnej konstrukcji. Podobne regulacje dotyczą także osi przedniej i tylnej - jeżeli na jednej z nich zamontowane są opony radialne, to na drugiej nie powinno być ogumienia diagonalnego.Polskie prawo reguluje także kwestię doboru ogumienia. Musi ono być dostosowane zarówno do nacisku koła na danej osi (nośność), jak również parametrów maksymalnej prędkości pojazdu. Jeżeli głębokość rzeźby bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, ogumienie nie nadaje się do eksploatacji na polskich drogach.

Co dyskwalifikuje opony z dalszej eksploatacji?
Brak bieżnika lub bieżnik niższy niż 1,6 mm.
Uszkodzona stopka opony, czyli część stykająca się z obręczą, służąca do montażu opony na feldze.
Przegrzanie opony, spowodowane jazdą na zbyt niskim ciśnieniu. W ekstremalnych przypadkach w przegrzanej oponie może dojść do odklejenia się bieżnika.Jak rozpoznać przegrzaną oponę? W przypadku ogumienia osobowego są to specyficzne, niebieskie ślady na bieżniku.
Jeżeli na powierzchni opony znajdują się uszkodzenia przez które prześwituje kord opony, to takie ogumienie nadaje się wyłącznie do wyrzucenia, dalsza eksploatacja grozi rozpadnięciem się opony.
Zmiany z postaci deformacji i pęknięć to świedectwo starzenia się opony, gdy zauważymy takowe warto dokładnie przyjrzeć się oponie. Zmiany starzeniowe znacznie osłabiają samą strukturę opony, a w rezultacie spowodować mogą znaczną utratę przyczepności.

Przechowywanie opon
Ogumienie trzymamy z dala od środków ropopochodnych i z dala od źródeł energii elektrycznej. Przechowanie powinno odbywać się na czystej powierzchni w temperaturze od -5 do 30 stopni C. Opony stawiamy pinowo (na bieżniku) i obracamy raz w miesiącu o 90 stopni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl