Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego na dobry start 0
Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego na dobry start

Każdy profesjonalny warsztat wulkanizacyjny potrzebuje przede wszystkim dobrego sprzętu. Zwykle jednak na początku działalności dopiero gromadzimy niezbędne urządzenia i materiały konieczne do przeprowadzenia jak najszerszego zakresu prac, sukcesywnie rozbudowując zaplecze. W tym artykule podpowiemy, jakie są najważniejsze elementy wyposażenia warsztatu wulkanizacyjnego.

Warsztat wymiany i naprawy ogumienia. Podstawowe elementy zaplecza sprzętowego

  • Podstawowym elementem wyposażenia warsztatu wulkanizacyjnego jest montażownica. Zakup tego urządzenia do profesjonalnego punktu naprawy to niemała inwestycja, która stanowi spore wyzwanie finansowe szczególnie w przypadku warsztatów dopiero rozpoczynających swoją działalność. Niemniej bez niej trudno wyobrazić sobie sprawną realizację usług. Na początku należy zdecydować, czy potrzebujemy montażownicy wyłącznie do kół osobowych (automatyczne i półautomatyczne), czy też również do kół pojazdów ciężarowych (automatyczne i ręczne).
  • Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest prostowarka do felg. To również niemała inwestycja, ale kierowcy coraz częściej poszukują usług z zakresu prostowania felg, więc początkowy wydatek szybko może się zwrócić. Profesjonalne urządzenia zwykle przeznaczone są do napraw obręczy stalowych i aluminiowych do 24 cali. Umożliwiają wykonanie czynności naprawczych w sposób łatwy i szybki — zwykle czas realizacji takiej usługi z prostowarką nie przekracza kilku minut.
  • Do odkręcania opon potrzebny będzie odpowiedni klucz. Jeśli w warsztacie dostępny jest kompresor, warto zainwestować w klucz pneumatyczny, który pozwala na łatwe i sprawne wykonywanie pracy.
  • Nie można zapominać również o ciężarkach do wyważania kół. Wyróżniamy dwa typy ciężarków: klejone do felg aluminiowych i nabijane do felg stalowych.
  • Do wymiany opon przyda się również odpowiednia pasta montażowa, a także łyżki do montażu i demontażu opon.
  • Jeśli oprócz wymiany opon w warsztacie będziesz świadczyć usługi z zakresu naprawy ogumienia, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi, takich jak szczypce do ciężarków, frezy, skrobak, szydła, rolka. Alternatywą są kompleksowo wyposażone zestawy naprawcze, w skład których wchodzą wszystkie niezbędne elementy.
  • Ciśnieniomierz do opon przyda się do sprawdzenia ciśnienia w oponie po napompowaniu.
  • W warsztacie warto mieć również miernik do głębokości bieżnika, który pozwoli sprawnie ocenić, czy opona spełnia podstawowe warunki dopuszczenia do uczestnictwa w ruchu drogowym.
  • Skrzynka warsztatowa przyda się w każdym warsztacie, w tym również w zakładach specjalizujących się w naprawie i wymianie ogumienia. Bardzo wygodne w codziennej pracy są modele wyposażone w kółka, szczególnie jeśli z narzędzi korzysta kilku pracowników. Skrzynkę warsztatową można nabyć od razu z całym wyposażeniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl