Zastosowanie i najważniejsze cechy kompresorów śrubowych 0
Zastosowanie i najważniejsze cechy kompresorów śrubowych

Jak działa kompresor śrubowy?

W kompresorach śrubowych występuje komora sprężania, którą tworzy przestrzeń między dwoma zazębiającymi się wirnikami w kształcie śruby (stąd też nazwa tego urządzenia). Komora składa się z wału napędowego, wirników o uzębieniu zewnętrznym i wewnętrznym, pokrywy łożyskowej, uszczelnienia wału i łożyska.

Sama zasada działania kompresora śrubowego nie jest zbyt skomplikowana. Specyfika procesu sprężania powietrza zależy od tego, czy mamy do czynienia z kompresorem śrubowym olejowym czy bezolejowym. W przypadku kompresorów olejowych powietrze z otoczenia jest zasysane przez filtr, następnie przepływa przez regulator ssania, który reguluje zespół elektryczny. Kiedy sprężone powietrze znajduje się w komorze, wtryskiwany jest dodatkowo oczyszczony olej w celu zapewniania optymalnego smarowania i chłodzenia. Taka mieszanina trafia do separatora, gdzie większość oleju ulega wytrąceniu. Powietrze przepływa przez filtr do końcowej chłodnicy.

W przypadku kompresorów bezolejowych sprężanie powietrza odbywa się bez uszczelniania wirników filtrem olejowym. Takie urządzenia posiadają zwykle system kilku śrubowych elementów sprężających.

Zastosowanie kompresorów śrubowych

Kompresory śrubowe to w zdecydowanej mierze urządzenia do profesjonalnego zastosowania. To doskonałe sprężarki do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach, dlatego też powszechnie wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu. Wykorzystywane są w zakładach, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na sprężone powietrze i sprężarki o bardzo dużej mocy. Warto jednak pamiętać o tym, że wybór kompresorów śrubowych jest dość duży i bez większego problemu znajdziemy na rynku również bardziej kompaktowe modele. Bezolejowe kompresory śrubowe wykorzystywane są najczęściej w takich dziedzinach przemysłu, jak np. medycyna czy przedsiębiorstwa papiernicze.

Komentarze do wpisu (0)

Nowości
Neutralizator rdzy Boll spray 150ml
Neutralizator rdzy Boll spray 150ml
18,90 zł
szt.
Zestaw nasadek do ALU felg z osłoną 3szt SCHMITH
Zestaw nasadek do ALU felg z osłoną 3szt SCHMITH
150,00 zł 49,90 zł
kpl.
Zestaw nasadek do ALU felg z osłoną 5szt SCHMITH
Zestaw nasadek do ALU felg z osłoną 5szt SCHMITH
150,00 zł 79,90 zł
kpl.
Zestaw serwisowy czujników TPMS Programator + OBD + Czujniki
Zestaw serwisowy czujników TPMS Programator + OBD + Czujniki
2 000,00 zł 1 500,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl