Zastosowanie i najważniejsze cechy kompresorów śrubowych 0
Zastosowanie i najważniejsze cechy kompresorów śrubowych

Jak działa kompresor śrubowy?

W kompresorach śrubowych występuje komora sprężania, którą tworzy przestrzeń między dwoma zazębiającymi się wirnikami w kształcie śruby (stąd też nazwa tego urządzenia). Komora składa się z wału napędowego, wirników o uzębieniu zewnętrznym i wewnętrznym, pokrywy łożyskowej, uszczelnienia wału i łożyska.

Sama zasada działania kompresora śrubowego nie jest zbyt skomplikowana. Specyfika procesu sprężania powietrza zależy od tego, czy mamy do czynienia z kompresorem śrubowym olejowym czy bezolejowym. W przypadku kompresorów olejowych powietrze z otoczenia jest zasysane przez filtr, następnie przepływa przez regulator ssania, który reguluje zespół elektryczny. Kiedy sprężone powietrze znajduje się w komorze, wtryskiwany jest dodatkowo oczyszczony olej w celu zapewniania optymalnego smarowania i chłodzenia. Taka mieszanina trafia do separatora, gdzie większość oleju ulega wytrąceniu. Powietrze przepływa przez filtr do końcowej chłodnicy.

W przypadku kompresorów bezolejowych sprężanie powietrza odbywa się bez uszczelniania wirników filtrem olejowym. Takie urządzenia posiadają zwykle system kilku śrubowych elementów sprężających.

Zastosowanie kompresorów śrubowych

Kompresory śrubowe to w zdecydowanej mierze urządzenia do profesjonalnego zastosowania. To doskonałe sprężarki do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach, dlatego też powszechnie wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu. Wykorzystywane są w zakładach, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na sprężone powietrze i sprężarki o bardzo dużej mocy. Warto jednak pamiętać o tym, że wybór kompresorów śrubowych jest dość duży i bez większego problemu znajdziemy na rynku również bardziej kompaktowe modele. Bezolejowe kompresory śrubowe wykorzystywane są najczęściej w takich dziedzinach przemysłu, jak np. medycyna czy przedsiębiorstwa papiernicze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl